1 Milyon Seyirciye Ulaşan Yapımcıya Ankara Travesti Yüzde 25 Destek Verilecek

Türkiye’de film çekecek yabancı yapımcılar, harcadıkları tutarın yüzde 30’unu geri alabilecek. Ankara Travesti 1 milyon seyirciye ulaşan yerli yapımcıya ise eğlence vergisinin yüzde 25’i oranında destek verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni Sinema Kanunu taslağını tamamladı. Taslağa göre,  Türkiye’de film çekecek olan yabancı yapımcılar,  Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30’u kadarını geri alabilecek. Gazete  Habertürk’ten  Ankara Travesti Aykut Yılmaz’ın haberine göre Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, hafta sonu  İstanbul’da sinema sektörü temsilcileri ile bir araya gelerek, taslak hakkında bilgi verdi. Toplantıya sinema alanında faaliyet gösteren yönetmen, senarist, oyuncu, yapımcı meslek birliklerinden çok sayıda temsilci katıldı.

“ORTAK YAPIMLARIN ÖNÜNÜ AÇACAK”

Toplantıda konuşan Avcı, sinema sektörünün 2017’de de çok başarılı bir yıl geçirdiğini belirtti. Ankara Travesti Avcı, şu ana kadar seyirci sayısı ve gişe gelirlerinde geçen yıla oranla yüzde 25’lik artış yaşandığını, bunun tüm zamanların rekoru olduğunu ve yıl sonunda 70 milyon seyirci hedefine ulaşılmasını beklediğini söyledi.

Yeni kanun taslağı ile yabancı film yapımcılarını  Türkiye’ye çekecek, ortak yapımların önünü açacak düzenlemeler getirildiğini anlatan Ankara Travesti Avcı,  Türkiye’de film çekecek olan yapımcıların  Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30’u kadarını geri alabileceklerini söyledi. Avcı, bunun, baştan başa açık hava platosu niteliğinde olan  Türkiye’nin film çekim merkezi haline getirilmesi ve diğer ülkelerle rekabet edebilmesi için atılan çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

VİZYONA GİREN YERLİ FİLM SAYISI 135’E ULAŞTI

Avcı, 2004 yılında çıkarılan Sinema Kanunu sonrasında film üretiminde ve seyirci sayısında büyük bir artış yakalandığını, Ankara Travesti 2002 yılında vizyona giren yerli film sayısı 9 iken, 2016 yılında 135’e ulaştığını belirtti.

SİNEMADA REKLAMA 15 DAKİKA SINIRI

Taslakla sinemada izleyicilerin tepkisine yol açan uzun reklamlara da sınırlama getiriliyor. Taslakla film öncesi en fazla 15 dakika reklam gösterilebilecek. Ankara Travesti Film öncesi en az fragman 5 dakika gösterilecek.

James Bond filmlerinden  Skyfall’un çekimlerinin büyük bölümünü  Türkiye’de yapılmış, İstanbul’daki sahnelerinin bir bölümü Kapalıçarşı’da çekilmişti.

DİZİLERE DE DESTEK VERİLECEK

Taslakta ülke tanıtımına katkı sağlayan ve yurtdışına ihraç edilen dizilerin desteklenmesi öngörülüyor.

SİNEMA SALONU İŞLETMECİLERİNE DESTEK

Avcı, yerli film sektörünü güçlendirmek, gösterim şansı bulamayan filmlerin seyirci ile buluşmasını sağlamak için sinema salonu işletmecilerinin de destekleneceğini duyurdu. Ankara Travesti Taslağa göre, sinema salonu işletmecilerine verilecek destek tutarı ve diğer şartlar yönetmelikle belirlenecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir