3 Ayrı Suçtan 21 Yıla Kadar Yargılanan HDP Milletvekili Ankara Travesti Leyla Zana Beraat Etti

Terör soruşturması kapsamında hakkında 3 ayrı suçtan 8 yıldan 21 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan HDP Ağrı Milletvekili Ankara Travesti Leyla Zana’nın beraatine karar verildi.

HDP  Ağrı  Milletvekili  Ankara Travesti Leyla Zana hakkında çeşitli tarihlerde katıldığı yürüyüş ve basın açıklamaları nedeniyle 8 yıldan 21 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması görüldü.  Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Ankara Travesti Zana katılmazken, avukatı hazır bulundu.

MAHKEME BERAATİNE KARAR VERDİ

Ankara Travesti Zana’nın avukatı İbrahim Çeliker, mütalaaya bir diyeceklerinin olmadığını, mahkemenin savcının mütalaasına ilişkin karar vermesini talep etti. Mahkeme Ankara Travesti Zana’nın “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “suçu ve suçluyu övmek” ile “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlarından sanığın eylemlerinin sabit olmaması gerekçesiyle beraatine karar verdi.

MAHKUMİYETİ İÇİN YETERLİ DELİL BULUNAMADI

Cumhuriyet savcısı esas hakkında hazırladığı mütalaasında Ankara Travesti Zana’nın cezalandırılması yönünde dava açılmasına rağmen, sanığın üzerine atılı suçları işlediğine dair mahkumiyete yeterli şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı bir delil bulunmadığı gerekçesiyle bu suçlardan ayrı ayrı beraatine karar verilmesi yönünde görüş bildirdi.

NE OLMUŞTU?

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması ardından  Diyarbakır  Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Ankara Travesti Zana, 8 Şubat’ta  Diyarbakır’da gözaltına alınmış ifadesi alındıktan sonra “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılmıştı. Zana hakkında hazırlanan 156 sayfalık iddianame,  Demokratik Toplum Kongresi’nde yürüttüğü faaliyetleri, 2012 yılında yasaklanan  Newroz etkinliğine ve yaşamını yitiren  PKK’lilerin cenazesine katılması ve 2012 yılında  8 Mart Dünya  Emekçi Kadınlar Günü etkinliğinde yaptığı konuşma suçlama konusu yapılmıştı. Zana, 2012 yılında katıldığı  Newroz etkinliğinde “örgüt propagandası olabilecek tarzda zafer işareti yapmak” ile suçlanmıştı. Ankara Travesti Zana, “örgüt üyesi olmak”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve “Suçu ve suçluyu övmek” iddiaları ile suçlanıyordu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir