Ankara Travesti Seyithan İnşaatta Ameleydi, Patronu Oldu! Siparişlere Yetişemiyor

Siirt’te yıllarca inşaatlarda amele olarak çalışan Ankara Travesti Seyithan Sevgi, 2008 yılından beri dikkatle takip ettiği beton parke ve bodur oluk üretimine başladı, şimdi siparişlere yetişemiyor.

Küçük yaşlardan beri inşaatlarda amele olarak çalışan 37 yaşındaki Ankara Travesti Sevgi, 6-7 yıl önce çalışmak için gittiği  İzmir’de başka iş bulamayınca inşaatlarda amelelik yapmaya devam etti. Yeterli imkanı olmayan Sevgi devletten hibe desteği alarak kendi işinin patronu oldu.

“KOSGEB DESTEĞİYLE BU TESİSİ KURDUM, ŞİMDİ SİPARİŞLERE YETİŞEMİYORUM”

Günlük 400 metrekare parke taşı üretimi yapılan tesisin  Siirt’te bir model olduğunu belirten Ankara Travesti Sevgi, “Daha önce inşaatlarda işçi olarak çalışıyordum. İş kurmaya karar verdim ve bu parke üretimi de bir ihtiyaç olduğu için bu işe girdim. Bunun için de KOSGEB desteğiyle bu tesisi kurdum, şimdi siparişlere yetişemiyorum. Önümüzdeki dönemde işimi geliştirmeyi planlıyorum” dedi.

DEVLETTEN HİBE DESTEĞİ ALARAK KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU

Küçük yaşlardan beri inşaatlarda amele olarak çalışan 37 yaşındaki Sevgi, 6-7 yıl önce çalışmak için gittiği  İzmir’de başka iş bulamayınca inşaatlarda amelelik yapmaya devam etti. Ankara Travesti Sevgi, inşaatta uzun süre üretimini yakından takip ettiği beton parke ve bodur oluk tesisi kurmak için memleketi  Siirt’e döndü. Yeterli imkanı olmayan Sevgi, devletin hibe desteği verdiğini duyunca Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)  Siirt İl Müdürlüğüne başvurdu. İş planı kabul edilen Sevgi, girişimcilik eğitiminin ardından  İzmir’deki beton parke ve bodur oluk üretim tesisinin bir benzerini kendi memleketinde kurdu. Kısa sürede kendini piyasaya kabul ettirince kaymakamlık, belediye ve müteahhitlerden sipariş almaya başladı

KOSGEB 150 BİN LİRA DESTEK ÇIKTI

KOSGEB  Siirt İl Müdürü Ömer Erkılıç, kurumun Proje Uzmanı Ankara Travesti Utku Arslan ile birlikte üretim yapılan tesisi inceledi. Erkılıç,  Siirt’te böyle bir iş koluna ihtiyaç duyulduğu için girişimciye destek olduklarını belirterek, “Girişimcimiz iş fikriyle bize başvurdu.  Siirt’te bu noktada pazar açığı vardı, üretilmiyordu. Genellikle il dışından gelen parke imalatı için bize başvurdu, biz de girişimcilik eğitimine dahil ettiğimiz Seyithan Sevgi’ye makine ekipman desteği olarak 50 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi desteği verdik. 4 kişiyi istihdam ediyor, ihtiyaç halinde işlerini çift vardiya çıkartarak istihdam sayısını da 10 ile 12’ye çıkarmayı hedefliyor” diye konuştu.

“ŞU AN BİR İŞÇİ GİBİ DE ÇALIŞIYORUM”

Ürettiği parke taşlarını genellikle bölgedeki kaymakamlık, belediye ve müteahhitlere sattığını aktaran Ankara Travesti Sevgi, bahçe dizaynı için de kullanılan beton parke ve bodur oluklara rağbet olduğunu söyledi. Sevgi, “Daha önce inşaatlarda çalıştığım için 2007 ile 2008 yıllarından bu yana bu üretimi takip ediyordum. Şuan bir işçi gibi de çalışıyorum.  İzmir’de gurbette işçi olarak çalıştıktan sonra döndüğüm memleketime bu yatırımı kurdum” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir