Çetintaş Giyim, Ankara Travestileri Üretimi Durdurdu

Erkek giyiminde 1953’ten beri üretim yapan Çetintaş Giyim, Ankara Travestileri üretimini durdurma kararı aldı. Firmanın yönetimi fabrikanın kapanmasını istemediği için ortak aradığını açıkladı.

Eskişehir  Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 64 yıldır erkek giyim üzerine üretim yapan Çetintaş Giyim Sanayi AŞ üretimini durdurdu. Ankara Travestileri  Dünya Gazetesi’nin haberine göre Çetintaş Giyim  Türkiye çapındaki mağazalarını da kapattı.

“64 YILDIR ARALIKSIZ ÜRETİM YAPTIK”

Çetintaş Giyim Sanayi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Çetintaş, 5 yıldır krizle uğraştıklarını ve tüm denemelerine karşın krizi atlatamadıklarını belirterek, “Fabrikamın kapanmasını istemiyorum. Ankara Travestileri  Burayı 1953 yılında tırnaklarımızla kurduk, 64 yıldır aralıksız üretim yaptık. Ama artık dayanacak gücümüz kalmadı. Yabancı veya yerli bir ortak bulmak veya satmak istiyorum. 890 kişilik istihdamı olan günlük 1000 takım elbise üreten bir firmadan bu günlere geldik, şahsi mülklerimi satıp işçilerin kıdemini ödüyorum” dedi.

15 AVM’DE MAĞAZA AÇTIK

“5-6 yıldır bu işletmeyi kapatmamak için direniyorum” diyen Çetintaş, darboğazdan kurtulmak için ihracata yöneldiklerini ve mağazalaşmaya gittiklerini ancak bunlarda da ciddi zararlar ettiklerini belirterek şöyle dedi: “Türkiye’nin değişik şehirlerine 15 AVM’de mağazalar açtık. Ankara Travestileri  Ama AVM’lerde kiralar dövizle, bu defa döviz yükseldi. Genel giderleri yüksek. Baktık ondan da bir şey kazanılmıyor içeri gidiyoruz. Onu da tasfiye ettim yavaş yavaş. Her AVM için yaptığımız 200-210 bin liralık dekor da boşa gitti. 5 yılda 5 milyon lira mağazalardan zarar ettim.”

“FABRİKAMIN TEKNOLOJİSİ YENİ, KAPANIRSA YAZIK OLUR”

Teknolojiyi her yıl yenilediklerini, üretimde en son sistemi kullandıklarını söyleyen Çetintaş, “Burası 700-800 kişi çalışabilecek bir fabrika. 24 bin metrekare arazi üzerinde 13 bin 500 metrekare kapalı alanı var. Ankara Travestileri  Bu fabrikanın değeri bugün 28-30 milyon lira… Bahçesinde 30 yıl önce diktiğim çam ağaçları var, ana bulvarın üzerinde bir fabrika. 1.200 metrekare yemekhanesi, soyunma odası, sosyal tesisleri var. Böyle bir fabrika kapanır, atıl olursa çok yazık olur” dedi.

500 FABRİKASI VAR

Çetintaş, tekstil sektörünün 2001 yılından itibaren krizde olduğunu, devlet desteğinin bulunmadığını belirtiyor, Ankara Travestileri  “Bölgede 500 tane fabrika var, yarısı boş, yarısı depo olarak kullanılıyor. 700 -800 kişi çalışacak fabrikada 50 kişi 100 kişi çalışıyor. Böyle sanayi olmaz, sanayiciyi desteklemezseniz ülkeyi ileri götüremezsiniz. Ben gayret ettim, az iş çıksa bile devam ettirelim dedim ama iş baş edilecek gibi değil” diyor.

“KORKUP GELMEDİLER”

Çetintaş, şunları söyledi: “İşletmelerin belini büken yüksek faiz. Piyasadaki uzun vadeler, halkın alım gücünün azalması, bütün bunlar yetmiyormuş gibi  Suriye,  Irak gibi komşu ülkelerde yaşanan savaş, önümüzü görmemizi engelliyor. Alman firmasıyla yılda 20 bin adetlik takım elbise anlaşması yapmıştık.  Ankara Travestileri  Ankara üzerinden gelmeye kalktılar, orada da o anda patlama olunca, korktular vazgeçtiler. Biz  Almanya,  İngiltere,  İsveç,  Norveç,  Danimarka gibi  Avrupa ülkeleriyle çalışıyorduk, böyle olunca bu müşterilerimizin hepsi kaçtı. Bunlar kaçınca ne yapacaksınız? Bizim aylık en az 17 bin – 18 bin takım elbise yapmamız lazım, bunu yapamadık, yapamayınca da üretimi durdurmak zorunda kaldık.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir