Çırak Olarak Başladı, Patron Oldu! Ankara Travestileri 1050 Derecede 41 Yıldır Altın Eritiyor

Manisa’da bilezik imalatı yapan Feridun Fikri Özer, çırak olarak başladığı mesleğinde atölye kurarak patron oldu. Ankara Travestileri Özer, hala 1050 derecede altını ustayla birlikte kendisi eritiyor.

Manisa’da bilezik imalatı yapan 56 yaşındaki Feridun Fikri Özer, çırak olarak başladığı mesleğinde atölye kurarak patron oldu.  Ankara Travestileri Manisa Küçük Sanayi Sitesi’nde bulunan atölyesinde 18 çalışana iş imkanı sunan Feridun Fikri Özer, hala 1050 derece sıcakta altını bir ustayla birlikte kendisi eritiyor.

ALTIN ERİTİRKEN CİDDİ TER VE SU KAYIPLARI OLUYOR

15 yaşında bu işe başladığını söyleyen Özer, “1976 yılında 15 yaşındayken beni bir kuyumcunun yanına çırak olarak verdiler. Ankara Travestileri Mesleğe başladık, bir daha da bırakamadık. Önce  İzmir’de işe başladım, ardından  Manisa’ya taşındım. Sonra da böyle bir atölyeye sahip oldum. Altın eritmek çok zor bir iş. Ciddi ter ve su kayıpları oluyor. Ama bu mesleği sevdiğinizde bir daha bırakamıyorsunuz” dedi.

15 YAŞINDA ÇIRAK OLARAK BAŞLADI, ŞİMDİ 18 ÇALIŞANI VAR

Manisa’da yaşayan Feridun Fikri Özer, ömrünün 41 yılını 1050 derecelere varan sıcakta altın eritmekle geçirdi. Küçük Sanayi Sitesi’ndeki atölyesinde hurda ve külçe altınları bilezik haline getiren Ankara Travestileri Feridun Fikri Özer, mesleğine 15 yaşında başladığını belirterek, şimdi 18 kişiye iş verdiğini söyledi. Yıllardır altına şekil vermek için emek harcayan Özer, 1050 dereceye varan sıcakta altını şekillendirmenin zor olduğunu ancak artık alıştığını anlattı.

BİLEZİK ASIL HALİNE GELENE KADAR BİRÇOK İŞLEMDEN GEÇİYOR

Bilezik imalatını zorluklarından da bahseden Özer, “Dışarıda toplanan hurda bilezik ve külçe altınları tel bilezik haline çevirerek kuyumculara veriyoruz. Altınları bin ile 1050 derecede eritip tezgahlarda genişlik ebatlarına göre şekillendirip, elle kesiyoruz. Ardından kaynak yapıyoruz. Ankara Travestileri Büyütme makinesi dediğimiz makinelerde altınları geçirip modellerin özelliklerine göre gramlarını ayarlıyoruz ve genişliklerine göre kenarlarını kesiyoruz. Daha sonra bileziklere işlemlere başlıyoruz. Zemin dediğimiz astar işlemi yapılıyor, ağartma dediğimiz sistemi uyguluyoruz. Son olarak CNC ve manuel makinelerde üzerlerine işleme yapıyoruz. Bilezikleri parlatıp toptancılara teslim ediyoruz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir