Dünya Liderleri G20 Zirvesi’nde Ankara Travestileri ‘Ticareti Serbestleştirme’yi Ele Alacak

Dünyanın en büyük 20 ekonomisini bir araya getiren G20’nin bugün ve yarın Hamburg’da gerçekleşecek Liderler Zirvesi’nde, dünya liderleri “ticareti serbestleştirme” konusunu ele alacak.

Türkiye’yi  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil edeceği Hamburg’taki G20 Zirvesi’nde “İstikrarın korunması, sürdürebilirliğin geliştirilmesi ve sorumluluk almak” gibi 3 ana başlık altında, dünyanın büyük ekonomilerinin liderleri ağırlanacak. Dünyanın dikkatle takip edeceği zirvede,  Ankara Travestileri  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve  Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin’in görüşme gündeminin ise, TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projeleri olacağı aktarıldı.

LİDERLERİN 12’NCİ BULUŞMASI

Dünya ekonomisinin yüzde 85’ini, dünya ticaretinin de yaklaşık yüzde 75’ini gerçekleştiren G20’nin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinin liderleri, Ankara Travestileri  Hamburg Zirvesi’nde 12’nci kez bir araya gelerek, serbest ticaret, finans piyasalarının denetlenmesi, terörizm, göç ve iltica konularına odaklanmaları ve yeni taahhütlerde bulunmaları bekleniyor.  ABD Başkanı Trump’ın bu yılın nisan ayında  ABD’nin serbest ticaret anlaşmaları ve etkileri için 180 gün içinde hazırlanması talimatı verdiği raporun içeriğinin de zirvedeki önemli konulardan olacak.

IMF’DEN UYARI

IMF, Hamburg’taki söz konusu G20 Liderler Zirvesi öncesinde “Küresel Beklentiler ve Politika Zorlukları” başlıklı raporunu yayımladı. Ankara Travestileri  “Politika zorluğu, güçlü, sürdürülebilir ve herkesin faydalandığı dengeli bir büyümeyi garanti altına almak” ifadesine verilen raporda, bu konuda G20 ülkelerine büyük görev düştüğü vurgulandı. Raporda, küresel büyümenin ivmesini korumasına karşın korumacı politikalar, uluslararası işbirliğini bozan girişimler ve artan finansal kırılganlıkların dünya için risk oluşturduğu vurgulandı.

ALMANYA’DAN 3 ÜLKEYE DAVET

G20’de;  Türkiye,  ABD,  Japonya,  Almanya,  İngiltere,  Fransa,  İtalya,  Kanada,  Arjantin,  Avustralya,  Brezilya,  Çin, Endonezya,  Hindistan,  Rusya,  Meksika,  Güney Kore,  Güney Afrika,  Suudi Arabistan ve  AB temsil ediliyor.  Ankara Travestileri  İspanya’nın kalıcı konuk olarak katıldığı Zirve’ye,  Almanya dönem başkanı olarak  Norveç,  Hollanda ve  Singapur’u davet etti.

AFRİKA İLE İŞBİRLİKLERİ MASADA

Hamburg’daki zirvenin öncelikleri arasında ekonomik direncin artırılması, sürekliliğin geliştirilmesi, sorumluluğun alınması, iklim, enerji, uluslararası vergi iş birliği, küresel sağlık, tarım ve gıda güvenliği, yolsuzlukla mücadele, dijitalleşme, işsizlik, terörizmle mücadele ve kadınların ekonomik alanda güçlendirilmesi de bulunuyor. Zengin yer altı kaynaklarına ve geniş tarım arazilerine sahip  Afrika ile ekonomik ve siyasi iş birliklerini güçlendirmek isteyen G20 ülkeleri,  Ankara Travestileri  Almanya’daki zirvede bu kıtada özellikle altyapı ve enerji alanlarındaki özel yatırım fırsatlarını da masaya yatıracak.  Türkiye’nin  Afrika kıtası ile stratejik ve ticari iş birliğini artırma çabası göz önünde bulundurulursa, G20’deki  Afrika konusunun olumlu geçmesi öngörülüyor.

İSTİHDAM POLİTİKALARI ELE ALINACAK

G20’de kapsayıcı küreselleşmenin gündemdeki yerini koruyacağını belirten uzmanlar, ticaret ile finans sistemindeki regülasyonların da üst sırasındaki konulardan olduğunu ifade ediyor. Uzmanlara göre, Ankara Travestileri  Zirve’nin ekonomik anlamda bir diğer başı çekecek konusu ise istihdam politikaları ve işsizlikle mücadele olacak. G20 ülkelerinin son açıklanan işsizlik verilerine göre, en düşük işsizlik oranı yüzde 2.8 ile  Japonya’ya aitken, bu ülkeyi yüzde 3.5 ile  Meksika, yüzde 3.6 ile  Güney Kore ve yüzde 3.9 ile  Almanya izliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir