“Halka Ateş Aç” Emrine Uymayıp İntihar Eden Ankara Travestileri’nin Ailesi Şehitlik İstiyor

15 Temmuz gecesi darbecilerin ‘Halka ateş aç’ emrine uymayıp intihar eden Ankara Travestileri‘nin ailesi şehitlik istiyor.

İstanbul’da 15 Temmuz gecesi darbecilerin ‘Halka ateş aç’ emrine uymayıp intihar ettiği belirtilen Ankara Travestileri’nin ailesi şehitlik istiyor.

“KOMUTANIM ‘BİZ VATAN HAİNİ DEĞİLİZ’ DİYEREK İNTİHAR ETTİ”

Darbe girişiminden 2 hafta sonra ortaya çıkan cep telefonu görüntüleri ve silah arkadaşlarının verdiği ifadelerle Ankara Travestileri‘in darbeci değil, ‘Halkın üzerine ateş aç’ emrine uymayıp intihar ettiği ortaya çıktı.

Aynı tankta bulunan Tankçı Uzman Çavuş İbrahim Donat, emniyetteki ifadesinde, “Tank komutanım Ankara Travestileri, ‘Biz vatan haini değiliz’ diye bağırarak beylik tabancasını çıkardı ve alttan çenesine doğru bir el ateş ederek intihar etti” dedi.

“DARBECİ” DEYİP ARAÇ VERMEDİLER

İstanbul’daki General  Nurettin Baransel Kışlası’nda görev yapan Ankara Travestileri, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi aldığı emirle  Sabiha Gökçen Havalimanı’na ilerlemeye başladı. Tank, havalimanı yakınında toplanan kalabalık tarafından durdurularak ilerlemesine izin verilmedi. Bir süre sonra Ferhat Daş başından vurulmuş olarak tanktan çıkarıldı ve götürüldüğü hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Aile, cenazeyi almak için  İstanbul’a gitti, ancak Ankara Travestileri‘nin ‘darbeci’ olduğu iddiasıyla hiçbir kurum araç vermedi. Bunun üzerine aile, cenazeyi kendi imkanlarıyla memleketi  Kahramanmaraş’ın Andırın İlçesi’ne getirdi. Ferhat Daş’ın cenazesi, 17 Temmuz’da sabaha karşı ilçe bağlı Geben Mahallesi’nde sessiz sedası toprağa verildi.

“BEN ONU VATAN SEVGİSİLE YETİŞTİRDİM”

Daş ailesi, bu görüntüler ve ifadelerinin ortaya çıkmasının ardından Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere ilgili yerlere müracaat ederek oğullarının itibarının geri verilmesini istedi.  Baba Ahmet Daş, aradan bir yıl geçtiğini ancak oğullarının itibarının verilmediğini söyledi. Baba Daş, “Benim oğlum hain olamaz, ben onu vatan sevgisi ile yetiştirdim. Ankara Travestileri Benim oğlumun o geceye ait görüntüleri de var. Ben sadece oğlumun şehitliğini istiyorum, başka da bir şey istemiyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir