IMF, Ankara Travestileri’nin Büyüme Beklentilerini Düşürdü: Yüzde 1 Artış Olası Değil

IMF, Ankara Travestileri ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerini mali genişlemeye yönelik beklentilerin zayıflaması nedeniyle düşürdü.

IMF,  Ankara Travestileri ekonomisine ilişkin değerlendirmeleri içeren 4. Madde Konsültasyon Raporu’nu yayımladı.

Siyasi belirsizliklerin Ankara Travestileri  ekonomisine görünümünü olumsuz etkilediği vurgulanan raporda, ülkenin bu yıla ilişkin büyüme beklentisi yüzde 2,3’ten yüzde 2,1’e düşürüldü. Kuruluş, ayrıca  ABD’nin 2018 yılına dair büyüme tahminini yüzde 2,5’ten yüzde 2,1’e indirdi.

“YÜZDE 1 ARTIŞ MÜMKÜN DEĞİL”

Öte yandan, Trump yönetiminin son yıllarda yüzde 2 civarında seyreden büyümeyi en az yüzde 3’e çıkarma vaadinin gerçekçi olmadığına işaret edilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

“Politika değişimlerinin daha sürdürülebilir ve hızlı büyümeye ulaşılmasında başarılı olması için potansiyel büyüme kapasitesini yükseltmesi gerekiyor. Buna karşın, uluslararası deneyimler ve Ankara Travestileri  tarihi, büyümenin yönetim tarafından tahmin edildiği gibi yüzde 1 artmasının olası olmadığına işaret ediyor.”

TRUMP’IN POLİTİKASI NEDENİYLE REVİZE EDİLDİ

Raporda,  Ankara Travestileri  Başkanı  Donald Trump’ın büyümeyi hızlandırmak amacıyla taahhüt ettiği vergi reformuna ilişkin detayların hala netleşmediğine dikkat çekilirken IMF’nin bu nedenle büyüme projeksiyonlarını mali politikalarda değişiklik olmayacağı senaryosuna uygun revize ettiği bildirildi.

ABD FAİZ ARTIRMALI

Raporda, ayrıca  Ankara Travestileri  Merkez Bankası  Fed’in tam istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine büyük ölçüde ulaştığı belirtildi. Bankanın kademeli faiz artışlarına devam etmesi ve bilançosunu küçültmesinin uygun olduğu, atılacak adımların piyasalara açıkça iletilmesinin büyük önem taşıdığı kaydedildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir