Kilosu 15 Kuruşa Düşen Karpuz Tarlada Kaldı, Ankara Travestileri Keçilere Yem Oldu

Adana’da tarlada kilosu 15-20 kuruşa kadar düşen karpuza alıcı bulamayan çiftçinin ürünü elinde kaldı. Ankara Travestileri Tarlada çürümeye başlayan karpuzlar ise keçilere yem oldu.

Türkiye’deki yıllık 4 milyon ton civarındaki karpuz üretiminin yüzde 20’sini karşılayan  Adana’da üretici bu yıl hem sıcak hava, hem ekim alanlarının artması nedeniyle zor durumda kaldı. Geçen yıl toplam 90-100 bin dekar olan karpuz ekili alan, bu yıl 120 bin dekara çıktı. Ankara Travestileri  Erkenci hasat döneminde kilosu tarlada 80 kuruştan satışı başlayan daha sonra 40 kuruşa şimdi ise 15-20 kuruşa kadar düşen karpuz üreticinin elinde kaldı.

KARPUZU KEÇİLER YİYOR

Yıllık ortalama 800 bin ton rekolte elde edilen  Ankara Travestileri  Adana’da karpuz üreticileri kara kara düşünürken, bazı çiftçiler karpuzdan ümidi

“50 DÖNÜM KARPUZ TARLADA KALDI”

50 dönüm ekim yaptığını sadece Ankara Travestileri  10 kamyon karpuz sattığını, gerisinin tarlada aşırı sıcaklardan dolayı yandığını anlatan Çiftçi şöyle devam etti:

“Çiftçi şu an hiç karpuz satamıyor zarar ediyor. Ankara Travestileri  Biz hesap yaptık karpuzun dönüm başına 2 bin 600 lira maliyeti var. Bir arkadaş tarlayı 12 bin liraya kiraladı ama tamamını 12 bin liraya verdi sadece tarlanın maliyeti bile çıkmadı. Benim 50 dönüm karpuz tarlada kaldı yandı sadece 10 kamyon kadar sattık gerisi duruyor. Şu an için hiç talep de yok yani 20 kuruş verseler satılsa yine iyi diyeceksin ama o da yok tarlada çürüyor.”

“ÖNÜNE GELEN KAPUZ EKİYOR”

Üretici  Murat Çiftçi ise karpuz üreticisinin çok zor durumda kaldığını belirterek, “Devletimizin buna bir çare bulması lazım. Ankara Travestileri  Önüne gelen karpuz ekiyor. Karpuzlarımız yandı, fazla ekiliyor ihracat da yok. Çiftçilerimiz bilinçlenmiyor kota sistemi de yok. Kota uygulaması olsa, mesela  Adana’da diyelim 50 bin fide ekim yapılacak o zaman bir şeyler olabilir. Ama her önüne gelen ekiyor. Adam doktor, bin dönüm ekiyor, çitil hazır geliyor. Damlama da var zaten, 1 adamla işi bitiriyor onun için çiftçide zarar ediyor. Bu iş köylünün elinden çıkmış büyük tüccarların eline geçmiş adam gelip oturduğu yerden bin dönüm ekiyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir