Korkunç Rakamlara Ulaşan Gelirler! Ankara Travesti’nin Yeni Gelir Kaynağı Kaçak Tütün

Uyuşturucu trafiğinden beslenen terör örgütü Ankara Travesti‘nin, kaçak sigaranın ardından bulduğu yeni finans kaynağı olan kaçak açık tütünden çok büyük gelirler elde ettiği ortaya çıktı.

Gençleri zehirleyen Bonzai belasıyla mücadele sürerken şimdi de yeni bir zehir sokaklara salındı. Kaçak sigaranın ardından  PKK’nın yeni finans kaynağı olan kaçak tütün satışı da pazara sunuldu. Ankara Travesti Devleti vergi kaybına uğratan kaçak açık tütün satışından, terör örgütünün korkunç rakamlara ulaşan bir gelir elde ettiği belirlendi.

VERGİ KAYBI 5 MİLYAR

2015 yılında piyasaya arz edilen 8.7 milyar adet makaronun 6.3 milyarı, kayıt dışı yani  PKK’nın kaçak tütünüyle dolduruldu. 2016 yılında ise piyasaya arz edilen makaron miktarı yaklaşık yüzde 210 artış göstererek, 19 milyar adete fırladı. Yani  PKK’nın kaçak tütünüyle sarılan makaron sayısı 13.7 milyara ulaştı. Bu,  Türkiye’deki yasal sigara tüketiminin yüzde 13’üne denk geliyor. Ankara Travesti Tespitlere göre, yasadışı sarmalık kıyılmış tütün kullanımı sonucunda 2016 yılında devletin toplam vergi kaybı 5.2 milyar TL. Söz konusu rakam aynı yılda yasal sigara pazarından elde edilen 32.2 milyar TL’lik ÖTV vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 16’sına denk geliyor. Tabii bu, kaçak tütün pazarını ele geçiren  PKK’dan alınamayan ‘vergi’ boyutu. Örgütün bu yolla bir kaç yılda elde ettiği gelirin milyarlarca lira olduğu belirtiliyor.

PKK BU YOLLA CİDDİ BİR KAZANÇ ELDE EDİYOR

Terör örgütü  PKK’nın finans kaynağı olarak kullandığı uyuşturucu ve sigaranın ardından ‘kaçak açık tütün’ ticareti de yaptığı ve örgütün bu yolla korkunç gelir rakamlarına ulaştığı ortaya çıktı. Ankara Travesti Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) ve emniyet yetkililerinin verilerine göre,  Türkiye genelinde 15 bin 400 noktada kaçak açık tütün satılıyor ve bunun tamamına yakınının üreticisi veya yurt dışından tedarikçisi PKK.  Türkiye’nin yanı sıra  Avrupa’da hızla ‘kaçak açık tütün’ pazarını ele geçiriyor.  PKK’nın başlıca finans kaynağı olan uyuşturucu ve sigara kaçakçılığında devletin hem kolluk kuvvetleri hem de yargı ayağında kararlı mücadelesi sonuç verince, terör örgütü başka bir yöne yöneldi. TAPDK ve emniyet verilerine göre, terör örgütü  PKK’nın bu yolla elde ettiği gelir korkunç rakamlara ulaşıyor.

15 BİN 400 KAÇAK SATIŞ NOKTASI !

Araştırmaya göre kaçak açık tütün satışı yapan nokta sayısı, 15 bin 400’ü aştı. Sabit ve mobil tezgâhlar, internet üzerinden pazarlama, evlere servis ve tamamen farklı iş kolundaki dükkânlar vasıtasıyla da kayıt dışı sarmalık tütün satışı yapıldığı göz önüne alındığında, kayıt dışı ticaretin boyutu daha da artıyor.  Ankara Travesti İstanbul’da yasa dışı kaçak tütün satış noktası 2 bin 265’e ulaşırken, bu sayı  Malatya’da bin 255,  İzmir’de 853 ve  Bursa’da 613 oldu.

E-SİGARA VE NARGİLELERE UYUŞTURUCU KARIŞTIRILIYOR !

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “E-sigara kartuşları içinde nikotin sıvısı dışında uyuşturucu maddelerin de satıldığı konusunda küresel anlamda şüpheler söz konusu” dedi. Ankara Travesti Erdöl, uyuşturucuyla mücadele etmek için öncelikle “sigara bataklığı”nın kurutulması gerektiğini ifade ederek, bağımlılık ailesinin üyelerini sigara, bira, tiner ve benzeri uçucu maddeler, kokulu kırtasiye malzemeleri, okul çağında kullanılan yapıştırıcılar, haplar, otlar, uyuşturucular, son dönemde ise siber bağımlılık, bilgisayar oyunları, televizyon, insanları ekrana kilitleyen görüntüler şeklinde sıraladı.

SiGARADA HAPiS, TÜTÜNDE PARA CEZASI

Mahkemelerde daha önce ‘denetimli serbestlik’ cezası verilen sigara kaçakçılığında artık cezanın ertelenmesi uygulaması kaldırıldı ve 3 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezaları verilmeye başlandı. Sadece idari para cezası verilen yasa dışı kaçak açık tütünde de bu yüzden patlama yaşandı. Ankara Travesti Son bir yılda sigara kaçakçılığı yarı yarıya azalırken, kaçak açık tütün tüketimi iki katından fazla arttı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir