Metrekare Fiyatları 5 TL’den 150 TL’ye Çıktı! Ankara Travesti’ye Komşu Tarlası Olan Yaşadı

Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Büyük İstanbul Tüneli gibi projelere komşu tarlaların metrekaresi 4 yılda 5 TL’den 150 TL’ye tırmandı, Ankara Travesti ev fiyatları da 2 yılda yüzde 60’ı aşan oranda yükseldi.

Türkiye’de yapılan ya da yapımı devam eden mega projeler, çevresindeki arsa ve konut fiyatlarını da etkiliyor. Köprü, otoyol, havalimanı, tünel ve tüp geçit gibi projeler ulaşım sorunlarına alternatifler sunarken geçtikleri yerleri de ihya ediyor.  Türkiye’de yapılan mega projelerin arsa ve konut fiyatlarını etkilerini TSKB Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ece  Kadıoğlu ile inceledi. Ankara Travesti Bu projelere komşu tarlaların metrekaresi 4 yılda 5 liradan 150 liraya tırmanırken, evlerin fiyatları da 2 yılda yüzde 60’ı aşan oranda yükseldi.

İSTANBUL’DAN İZMİR’E HER YER DEĞERLENDİ

İzmit Körfezi’ndeki  Dilovası Dil Burnu ile  Yalova  Altınova Hersek Burnu arasında inşa edilen  Osmangazi Köprüsü, 2016 Temmuz’da faaliyete geçti. Tamamlandığında, İstanbul-İzmir arası ulaşımı 3.5 saate indirecek olan ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesini de kapsayan bu yatırım, özellikle güzergah üzerinde kalan küçük illere talebi de önemli ölçüde hareketlendirdi. 1915  Çanakkale Köprüsü projesi kapsamında inşa edilen yolun da  İzmir’e bağlanacak olması göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu proje, İstanbul-Çanakkale arasındaki ulaşımı da büyük ölçüde kolaylaştıracak. Ankara Travesti Özellikle projenin 2013 yılında açıklanmasıyla birlikte otoyolun birinci etkileşim bölgeleri başta olmak üzere tarla ve arsa fiyatlarında dikkat çekici bir artış yaşandığını söyleyen  Kadıoğlu, “Köprünün özellikle güzergah hattı olan  Gebze,  Yalova,  Bursa,  Manisa,  Balıkesir ve  İzmir’de fiyatları önemli ölçüde etkilediği söylenebilir. 2019 yılında  İzmir’e ulaşım sağlayacak güzergahın tamamlanmasıyla birlikte Balıkesir-Manisa ve  İzmir’deki konut ve arsa fiyatlarının daha da artış göstermesi bekleniyor” dedi.

18 MART’TA TEMELİ ATILDI, TARLA FİYATLARINI UÇURDU

Hürriyet gazetesinden Ankara Travesti Gülistan  Alagöz’ün haberine göre; 18 Mart’ta temeli atılan 1915  Çanakkale Köprüsü  Çanakkale Boğazı’nda inşa edilen ilk köprü projesi. İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir hattı boyunca uzanacak olan otoyol güzergahı ve bu kapsamda inşa edilen 1915  Çanakkale Köprüsü, bölgede gayrimenkul piyasasını da etkiledi. Özellikle köprünün iki ayağının konumu,  Avrupa yakasında  Gelibolu ilçesinin 7.5 kilometre güneyindeki Sütlüce Köyü ile Anadolu yakasındaki  Lapseki ilçesinin 2.5 kilometre güneyindeki Şekerkaya mevkisi olarak belirlendikten sonra bu bölgelerde özellikle tarla fiyatlarında büyük ölçüde artış yaşandı.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ’NÜN ETKİSİ BÜYÜK OLDU

İstanbul  Sarıyer ilçesi  Garipçe Köyü ve  Beykoz ilçesi  Poyrazköy arasında inşa edilen ve 2016 yılı Ağustos ayında faaliyete geçen  Yavuz Sultan Selim Köprüsü gayrimenkul değerlerini etkiledi.  İstanbul metrosu ile de birleştirilmesi hedeflenen projenin otoyol kısmı 2018’de tamamlanacak. Ankara Travesti  Kadıoğlu, projenin etkilerinin en çok görüldüğü ilçelerin  Eyüp,  Çatalca,  Arnavutköy,  Sarıyer,  Beykoz,  Çekmeköy ve  Sancaktepe ilçeleri olduğunu söyledi. Tarla ve arsa fiyatlarında en çok değer artışının yaşandığı bölgelerin ise  Arnavutköy  Karaburun ve Tayakadın,  Beykoz  Riva,  Sarıyer Uskumruköy ve  Çekmeköy Nişantepe olduğunu belirten  Kadıoğlu, “Daha çok konut piyasasında hareketliliğin ve fiyat artışının yaşandığı bölgelerin ise  Avrupa yakasında Başakşehir-Kayabaşı,Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-Kayabaşı aksı, Zekeriyaköy, Anadolu yakasında ise  Beykoz,  Çekmeköy ve  Sancaktepe olarak belirtilebilir” dedi. Temelleri 2014 yılı Haziran ayında atılan ve 2018 yılının ilk çeyreğinde birinci etabının açılması hedeflenen  İstanbul Yeni Havalimanı projesi,  İstanbul ili  Arnavutköy ilçesinde, Tayakadın Köyü ile  Akpınar Köyleri arasında inşa ediliyor. 2010 yılında projenin kamuya duyurulması ve 2012 yılında  Bakanlar KuruluKararı ile de projenin konumunun netleşmesi ile birlikte özellikle birinci derece yakınlıktaki bölgeler olan  Karaburun,Tayakadın,  Yeniköy,  Durusu, Boyalık,  Yassıören ve  Baklalı köylerinde ve  Arnavutköy merkezinde konumlu tarla ve arsa fiyatlarında da artış yaşandı.  Kadıoğlu, ” Arnavutköy merkezde yerleşim bölgesinde yer alan tarla vasıflı taşınmazlar için 2013 yılında metrekaresi 500-600 TL denirken, bu tarlalar için mevcutta bin 250-2 bin TL mertebelerine kadar ulaştığı görülüyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir