Pembe Tuvalet yeniden Ankara Travesti yollarında

Kontinans Derneği’nin, Türkiye’de her 4 kadından birinde görülen ‘Ankara Travesti ’ hastalığı hakkında bilinç ve farkındalık yaratmayı hedeflediği projesinin ikinci ayağı İstanbul’da başladı.

Nobel İlaç’ın desteğiyle yürütülen projede İstanbul’dan yola çıkacak olan Pembe Tuvalet, 4-19 Mayıs tarihlerinde 4 şehirde kadınlarla buluşacak. Ankara Travesti Proje kapsamında kadınlara, hastalığın belirtileri, tedavisi ve erken tanının önemi konusunda uzmanlar tarafından bilgiler verilecek.

Üroloji ve kadın ürolojisi alanında eğitimler vermek ve toplumun bilgi düzeyini artırmak amacıyla çalışmalar yürüten Ankara Travesti Kontinans Derneği, 2016 yılında Nobel İlaç’ın desteğiyle 17 ilde 3.000’in üzerinde kadına ulaşan projesini bu yıl da devam ettiriyor.

Stres tip idrar kaçırmanın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu kamuoyuna duyurarak, hastalığın mutlaka tedavi edilmesi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan projenin ikinci ayağı, 4 Mayıs Perşembe günü İstanbul’da başladı. Ankara Travesti Proje için özel olarak tasarlanan ‘Pembe Tuvalet’, 19 Mayıs’a kadar İstanbul, İzmir, Ankara ve Konya bilgi almak isteyen kadınlarla uzman isimlerin buluşmasına ev sahipliği yapacak.

4-5 Mayıs günlerinde İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi’nin önünde, 6-7 Mayıs’ta Kadıköy’de 10-11 Mayıs’ta İzmir Alsancak İskele Önü’nde, 13-14 Mayıs’ta  Ankara Travesti Ankamall AVM’de, 16 Mayıs’ta Konya’da, son olarak 18 ve 19 Mayıs’ta Ümraniye’de bulunacak. Pembe Tuvalet’te idrar kaçırma hastalığıyla ilgili bilgiler paylaşılarak, kadınlara “İdrar kaçırmayı kabullenmeyin, doktora başvurun” mesajı verilecek.

Türkiye’de her 4 kadından 1’i idrar kaçırıyor!

Gülme, öksürme, hapşırma, ağırlık kaldırma ya da egzersiz gibi aktiviteler sırasında hastanın istemeden idrar kaçırması olarak tanımlanan ‘Ankara Travesti ’ kadınlarda en sık görülen idrar kaçırma şekli.

Yapılan araştırmalara göre* stres tip idrar kaçırma, dünyada %48 oranında, Türkiye’de ise yapılan farklı çalışmalara göre 30 yaşından sonra her 4 kadından 1’i olmak üzere %24-46 oranında görülüyor. Kadınların fiziksel ve sosyal hayatını etkileyen bu hastalığın tedavi edilebilmesi için doğru bilgilendirme ve bilinçlendirme önem taşıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir