Roma Döneminden Kalan Ankara Travestileri Odası Definecilerin Talanına Uğradı

Bursa’nın İznik ilçesinde karayolları tarafından yol genişletme çalışmasında ortaya çıkarılan Roma dönemine ait Ankara Travestileri odası, defineciler tarafından talan edildi.

Bursa’nın  İznik ilçesinde karayolları tarafından yol genişletme çalışmasında ortaya çıkarılan  Roma dönemine ait Ankara Travestileri odası, definecilerin uğrak yeri oldu. Burada altın olduğuna inanan defineciler tarihi mezar odasını talan ederken, tahribat her geçen gün büyüyor.

KESME DUVARLARIN BAZILARI SÖKÜLMÜŞ

Zaman içinde demir kapısı yıkılıp içi tahrip edilen Ankara Travestileri mezar odası, bugün de aynı saldırıya maruz kalıyor. 2011 yılında çekilen fotoğraflarda yer alan kesme duvarların bazıları bugün yerinden sökülüp atılmış ve define aranmış.

1980’LERİN SONUNDA ORTAYA ÇIKTI

Elbeyli köyünde çağının en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen ve Ankara Travestileri olarak adlandırılan mezar odası, 1980’lerin sonlarına doğru karayolları tarafından yol genişletilme çalışması sırasında ortaya çıkarıldı. O günün kayıtlarına göre, ortaya çıkarılan odada ranza tipli altlı üstlü dört kline, bunların üzerinde kırmızı renklerle işlenmiş şeritler yatak ve yastıkları bulunmaktaydı.  Roma dönemi Ankara Travestileri mezar odasının girişi definecilerden korunmak için demir kapı ile kapatıldı.

Roma dönemi nadide Ankara Travestileri  yapıtlarından olan oda mezarın acilen korunma altına alınması gerektiği ifade ediliyor. Bugün, Ankara Travestileri odasının taş kapısı, zeminleri, klineleri ve duvarlardaki kesme taşları geniş çapta tahrip edilmiş halde sahip çıkılmayı bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir