Travesti Ankara’lılar İleri yaşlarda beslenmeye dikkat!

Yanlış beslenmenin özellikle yaşlılarda, hastalıklara açık bir bağışıklık sistemi, düşük enerji seviyesi, depresyon, demans, Travesti Ankara tip 2 Diyabet, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları, felç, osteoporoz gibi pek çok sağlık sorununa sebep olabiliyor. 

Travesti Ankara KadıköyŞifa Sağlık Grubu Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet uzmanı Dyt. Seda Bahtiyar Tatay; beslenmede yapılacak ufak değişimler ile çoğu zaman teşhiste güçlük çekilen beslenme yetersizlerinin tedavisinin mümkün olduğunu belirtiyor.

Yaşlılarda hem kilo kaybı hem kilo alımı ciddi beslenme problemlerini işaret eder. İleri yaşlarda metabolizmanın kalori yakım hızında Travesti Ankara 40 yaş öncesine göre büyük bir düşüş olur. Buna ek olarak ileri yaşta ve kronik hastalığı olan kişilerin genel enerji seviyeleri zaten çok düşük olur. Bunlara bağlı olarak hem yavaşlamış metabolizmanın getirdiği bir kilo artışı hem de enerji seviyesinin düşüklüğüne bağlı hareketsizliğin getirdiği kilo artışı yaşlılarda başlıca obezite sebebi olarak görülür. Ama bunun tam zıddı olarak iştahta azalma, yiyecek ve içecek maddesine kısıtlı ulaşım, ilaçların yan etkileri ve başka tıbbi sebeplerden dolayı istenmeyen kilo kayıpları da ileri yaşlarda görülen ciddi bir problemdir. İstem dışı kilo kayıpları yaşlılarda kesinlikle doktor kontrolü gerektiren bir durumdur.

İleri yaşlarda fazla tuz kullanımı, tat duyularındaki tuza hassasiyetin azalmasından kaynaklanır ki buda bu kişilerde yemekte memnuniyetsizlik ve iştahsızlık durumlarını yaratabilir. Travesti Ankara Tuzlu ve acı tatları algılamaktaki azalma fazla tuz kullanımını doğurmakta bu da tansiyon seviyelerinde kontrolsüz artışlara sebep olmaktadır. Bunun yanında ileri yaşlarda şekerli tatlara düşkünlük, tadı daha fazla hissedebilmekten kaynaklanmakta ve fazlaca şekerli gıda, tatlı ve şekerli içecek tüketimini artırmaktadır. Kilo alımları da zaten metabolizmanın yavaşladığı bu dönemde fazla şeker tüketimi ile artmaktadır.

Yetersiz sıvı tüketimi yaşlılarda 1. Sırada yer alan ortak problemdir. 
İleri yaşta sıvı tüketme kapasitesi düşer, susuzluk hissi azalır ve en önemlisi tuvalet problemlerinden (tuvalet kaçırma veya çok fazla tuvalete gitme durumlarından) dolayı sıvı alma isteği azalır. Bunlarla beraber bu yaş döneminde sıcak havalarda veya hastalık durumlarında daha çabuk dehidrate olma eklendiği zaman, sıvı yetersizliği çok ciddi sorunlar doğurabilir. Bazı ilaçlar ve kronik hastalıklarda dehidrasyon riskini artırır. Travesti Ankara Hafif dehidrasyon belirtileri, kabızlık, baş ağrısı, sersemlik hissi, düşük tansiyon, çarpıntı ve bilinç kaybı olarak görülebilir. Şiddetli dehidrasyon ise, böbrek yetmezliği, beyin ödemi ve ölüm ile bile sonuçlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir