Turist Akınına Uğrayan Kızkumu’nda Ankara Travesti İstenmeyen Görüntüler

Muğla’nın Marmaris ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Orhaniye Koyu ve Kızkumu Plajı’nda seyyar tuvaletler yaydığı pis koku ve kötü görüntülerle tepki çekiyor.

Muğla’nın  Marmaris ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki, yeşil ile mavinin kucaklaştığı eşsiz güzelliklere sahip  Orhaniye Koyu ve Kızkumu Plajı’nda ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle zaman zaman istenmeyen görüntüler ortaya çıkıyor. Ankara Travesti Günde ortalama 3 bin kişinin ziyaret ettiği Kızkumu Plajı’nda,  Marmaris Belediyesi tarafından kullanıma açılan seyyar tuvaletler, pis görüntüsü ve kötü kokusuyla tepki çekiyor.

GÜNDE ORTALAMA 3 BİN ZİYARETÇİ ALIYOR

Marmaris’in  Orhaniye Koyu’nda denize doğru uzanan ve 600 metre uzunluğundaki kumdan yoluyla ziyaretçilere denizin üzerinde yürüyormuş hissi veren Kızkumu Plajı,  Marmaris’e gelen tatilcilerin ilgi duyduğu mekanların başında geliyor. Turistler, denizin içinde 3 metre genişlikteki yolda yürürken o anları cep telefonları ile görüntüleyerek ölümsüzleştiriyor. Ankara Travesti Ziyaretçi sayısı ve koydaki tekne trafiğinin artması üzerine Kızkumu’na  Marmaris Belediyesi tarafından ikişer seyyar tuvalet, duş ve soyunma kabini konuldu.

22 TONLUK DEPO 3-4 GÜNDE DOLUYOR

İki tuvalet için konulan 22 tonluk depoların 3- 4 günde dolduğunu dile getiren Demiray, “Şu ana kadar depo 7 kez boşaltıldı. Bu parayı aramızda toplayıp ödedik ve kimseden talep etmiyoruz. Yeter ki temiz olsun. Ankara Travesti Burayı kullananların biraz daha itinalı davranmasını istiyoruz. Burası hepimizin” diye konuştu.

MARMARİS BELEDİYESİ’NDEN TUVALET AÇIKLAMASI

Kızkumu Plajı’ndaki seyyar tuvaletlerin yarattığı pis görüntü ve kokuyla ilgili  Marmaris Belediyesi’nden açıklama geldi. Ankara Travesti Açıklamada, seyyar tuvaletlerin  Marmaris Belediyesi tarafından kullanıma açılmadığı belirtilerek, “Bölgeye gelen ziyaretçilerin kullanımına sunulan seyyar tuvaletler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından tahsis edilmiştir. Ayrıca bölgedeki arazi  Muğla Valiliği’ne ait olup denetim ve gözetimi  Muğla Hizmet Vakfı ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı ortaklığıyla 04 Nisan 2014 tarihinde kurulan MUÇEV’e aittir” denildi.

İKİ TUVALET YETMİYOR

Tuvaletlerin temizliğini sırayla kendilerinin yaptığını belirten turizmci Necdet Demiray şunları söyledi:

“Buraya günde ortalama 3 bin kişi geliyor. Tabii ki gelsinler, turizm adına çok güzel. Ama burada sadece iki tuvalet var. Büyük özveriyle saat 07:30’dan itibaren belli aralıklarla tuvaletler 5- 6 kez bizler tarafından temizleniyor. Ankara Travesti Günde 3 bin kişiye 2 tuvalet düşüyor. Orhaniyeliler olarak Kızkumu Çevre ve Turizm Derneği’ni kurduk. Bunu iktisadi işletme haline getirerek buradaki düzenlemeye talip olduk. Gerekli izinler alındı. Çok kısa zaman içinde bu tuvaletlerin sayıları daha da arttırılarak, birer tane de görevli konularak sorunu çözmeyi düşünüyoruz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir