Türklerin Yüzüne Bakmadığı Piliç Ayağı Ankara Travestileri Pazarıyla Gelir Kapısı Oldu

Türkiye’de çöpe atılan tavuk ayakları Ankara Travestileri  pazarının keşfedilmesiyle gelir kapısı oldu. Türkiye, piliç ayağında Çin pazarı sayesinde 50 milyon dolarlık ihracat hedefliyor.

 Dünyanın en büyük 8’inci piliç üreticisi olan  Türkiye, piliç ayağında da Ankara Travestileri  pazarı sayesinde 50 milyon dolarlık ihracat hedefliyor.
50 MİLYON DOLAR YAKALANABİLİR

İki ülke arasında kanatlı eti ihracatı için gerekli olan anlaşmaların olmaması nedeniyle  Hong Kong ve  Vietnam üzerinden yapılan tavuk ayağı ihracatı, değer bazında 36,7 milyon dolara ulaştı. Ankara Travestileri Bu ihracatın 2017’nin 5 ayında 20 milyon doları bulması, yıl sonunda 50 milyon doların yakalanabileceğini gösterdi.

Toplam kanatlı eti ihracatının yaklaşık yüzde 10’u büyüklüğe ulaşan tavuk ayağı dış satımı, böylelikle but, göğüs, baget gibi parçaları geride bıraktı.

ÇİN PAZARI GELİR KAPISI OLDU

Kanatlı eti sektöründe 1994 yılına kadar atık olması nedeniyle sorun oluşturan piliç ayağı, Ankara Travestileri  pazarının keşfedilmesiyle gelir kapısı oldu. Geçen yıl 314 milyon dolarlık kanatlı eti ihracatı yapan  Türkiye, 49 bin 500 ton piliç ayağı ihraç etti.

ÇİN EN BÜYÜK TAVUK AYAĞI PAZARI

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi Ender Abalıoğlu,  Ankara Travestileri ‘nde kızartmadan çorbaya geniş bir kullanım alanı bulunan piliç ayağının, ucuz protein kaynağı olarak görülmesi nedeniyle yoğun talep gördüğüne dikkat çekti.

Sektör için bir atık olarak görülen tavuk ayağının birçok piliç parçasından daha fazla ihracatının bulunduğuna işaret eden Abalıoğlu, şöyle konuştu:

“Kanatlı eti sektörünün hedeflediği alternatif pazarlar arasında  Japonya ve  Çin büyük önem taşıyor. Ankara Travestileri Bu ülkelere ihracat gerçekleştirilmesi için iki ülke tarım bakanlıklarıyla anlaşma yapılması gerekiyor.  Japonya ile süreç başladı. 800 bin tonluk bu pazarın açılması için görüşmelerin tamamlanmasını bekliyoruz.  Çin de dünyanın en büyük tavuk ayağı pazarı. Bu pazara artan miktarda ihracat yapıyoruz ancak başka ülkeler aracılığıyla girebiliyoruz. Navlun maliyetleri nedeniyle maliyetimiz artıyor.  Çin’e doğrudan ihracat yapabilirsek katma değer artar.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir